Prosinec

je dvanáctým a zároveň posledním měsícem roku a má 31 dní. 

21. prosince je zimní slunovrat - tento den je nejkratší a noc nejdelší v roce. Název měsíce je odvozen od slova "prosiněti"- problesknout, ale také může být od slova prase, protože tento měsíc je časem zabíjaček.

Paličkovaný vánoční čas

  

Vánoční betlém se stal součástí vánočních svátků a je symbolem rodinné pohody, štěstí a otevřených srdcí. Je připomenutím narození Ježíše Krista. Základní a zároveň hlavní motiv vytváří postava narozeného Ježíše, jeho matky Marie a jejího manžela Josefa. Dle fantazie se přidávají další biblické postavy (andělé, králové, pastýři, zvířata) a upravuje se prostředí.

První moderní scéna betlému je připisována Jezuitům z Týnského chrámu v Praze r.1562.

Nejznámějším českým betlémem je Proboštův betlém z Třebechovic pod Orebem (na tomto modelu pracoval se svými přáteli 40 roků).

Nejslavnějším a největším betlémem na světě jsou Krýzovy jesličky, kde počet postaviček lidí a zvířat dosahuje čísla 1398. Z toho je 133 postaviček pohyblivých.

První adventní neděle - železná 

Na adventním věnci je rozsvícena první svíce - nazývá se "Svíce proroků" - na památku proroků, zejména Izaiáše, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.

Tato svíčka představuje naději a očekávání.

Druhá adventní neděle - bronzová 

Na adventním věnci je zapálena druhá svíce, která reprezentuje lásku.

Třetí adventní neděle - stříbrná 

Na třetí adventní neděli Gaudete (radostná) je zapálena třetí svíce "pastýřská" a představuje radost.

Čtvrtá adventní neděle - zlatá 

Na čtvrtou adventní neděli je zapálena čtvrtá svíce nazývaná "andělská" a představuje mír a pokoj.

Konec Adventu - Štědrý den - Vánoce

Ve středu adventního věnce je zapálena bílá svíce. Bílá barva reprezentuje duchovní čistotu, Ježíše Krista a jeho Matku Pannu Marii.

Při západu slunce Štědrého dne Advent končí a začínají Vánoce.

Advent  začíná čtvrtou nedělí před Štědrým dnem, trvá 22-28 dní a může připadnout na jakoukoliv neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. V jeho průběhu mají svátek někteří důležití svatí - např. sv. Ondřej, sv. Barbora, sv. Mikuláš, sv. Lucie. Smysl Adventu je především ve vnitřním zklidnění. Je to vlastně takový úklid duše.

Adventní věnec slouží k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů Adventu. Obvykle má podobu věnce z jehličnatých větví ozdobeného čtyřmi svíčkami. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka. Tradiční barva adventního věnce je červená a zelená. Červená upomíná na krev Kristovu prolitou za spásu světa, obě barvy symbolizují život. Bible mluví o adventním věnci jako o projevu úcty, radosti a vítězství.

Na zhotovení adventního věnce jsem použila slaměný kruh, větvičky stříbrného smrku  a dozdobila čtyřmi hvězdičkami upaličkovanými z bílých lněných nití.

Vánoce

Vánoce patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. Slaví se od 25. prosince do 6. ledna. V Česku je za vrchol Vánoc považován Štědrý den - 24. prosinec.


paličkování, paličky, krajka, lace, nitě, kouzlo nití, herdule, stojánky, prostírka, obrázky, drapérie, lemy, přání, záložky SEO Rozcestník