Paličkování

Paličkování je můj nejoblíbenější koníček. Základy  jsem se naučila ve VSUŘ (Vzdělávací spolek uměleckých řemesel) paní Ivy Proškové v Praze pod vedením Ivany Domanjové a Jany Křepelové. Získala jsem osvědčení na základy paličkování a v současné době pokračuji jako samouk z knih o paličkování vydaných výtvarnicemi: Ivou Proškovou, Lenkou Malátovou a Ivanou Domanjovou.

Začala jsem paličkovat s  podvinky zhotovenými dle vlastních návrhů. Převážně však pracuji s profesionálními  podvinky od renomovaných výtvarnic výše uvedených a dále od Ivety Walterové, Martiny Rejzlové, akademické malířky Jaroslavy Perény a Jany Novákové.  

V roce 2009 jsem se zúčastnila soutěže  "O nejkrásnější náprstek" vyhlášené Klubem inspirace. Umístění na třetí pozici posílilo mé sebevědomí a dodalo ještě větší chuť do další práce s paličkami.  

S touto rukodělnou technikou lze upaličkovat metrové krajky, prostírky, obrázky, prostorové krajky, náramky, brože, náhrdelníky, náušnice, vsadky, drapérie, lemy k ubrusům, ubrouskům a kapesníčkům, vánoční ozdoby, originální přání a přáníčka, záložky do knihy i do diáře, ozdoby do vlasů, obaly na mobily apod.

Osobní webové stránky vznikly na doporučení mé rodiny, podělit se o radost a potěšení z upaličkovaných krajek nejen s ní, ale i s lidičkami naladěnými na stejnou strunu a se všemi, kteří i jen náhodou zabrouzdají na mé stránky a pohled na dílka pohladí jejich dušičku.  

Personal web pages created on the recommendation of my family to share the joy and pleasure of bobbin lace not only her but also folks tuned to the same string, and all those who merely happen to surfing on my site and view their creations stir soul.

  Dobrý a ještě lepší den Vám přeje 

Jana Ryšavá

Slovenská lidová krajka

Alžběta Mrázová: Krajka ze Španej Doliny 1

Alžběta Mrázová: Krajka ze Španej Doliny 2

Alžběta Mrázová: Krajka ze Španej Doliny 3

Alžběta Mrázová: Slovník názvů motivů krajek ze Španej Doliny

Mé vystoupení na téma paličkování ve středu 13. června 2012 v České televizi na ČT1 v pořadu "Živě na jedničce" v ostravském televizním studiu.    více

přívěsky na krk

vlastní autorský návrh a realizace

krajkářské potřeby

Jak na stojánek - otočný kloubový stojánek s kulatou herdulí a látkovým potahem.

Za poznáním paličkované krajky

Březnová skupinová výstava 2014

V pražské Galerii U Zlatého kohouta se konala výstava obrazů, paličkované krajky a keramiky pod názvem "Březnová skupinová výstava" ve dnech 6.3. - 27.3.2014. Svá díla zde vystavovalo 29 výtvarníků a výtvarnic. 

Velkou poctou pro mou osobu byla možnost vystavení vlastních paličkovaných obrazů. 

Skupinová výstava - září 2014

Společná výstava - duben 2015

Na Společné výstavě, která se konala od 7. do 28. dubna 2015 v překrásných podzemních prostorách galerie U Zlatého kohouta, jsem vystavovala tyto dva paličkované obrazy.

Koho podporuji

kroužek paličkované krajky - Malšická palička

paličkování, paličky, krajka, lace, nitě, kouzlo nití, herdule, stojánky, prostírka, obrázky, drapérie, lemy, přání, záložky SEO Rozcestník